همه چیز درباره انواع شکلات ریل و شکلات غیرواقعی

- هدی سجادی 2020/08/21
شکلات ریل

همه چیز درباره انواع شکلات ریل و شکلات غیرواقعی

درخت تئوبروما و میوه کاکائو این درخت منبع اصلی تولید شکلات هاست که در برخی کشور ها یافت می شود. انواع شکلات ریل و غیر واقعی از میوه این درخت تهیه می شوند که البته درصد خلوص متفاوتی باهم دارند. در این بخش با شکلات Real و کامپاند آشنا خواهید شد. با چوکوچاملی همراه بمانید.

ساخت و تهیه شکلات واقعی و غیر واقعی

منبع تمام کاکائو های جذابی که در اختیار ما قرار دارند، میوه مخروطی شکل زیبا و با رنگبندی زرد یا نارنجی است در داخل خود تعداد زیادی دانه های غلاف دار می باشد. این غلاف دار های جذاب همان دانه کاکائو هستند که در صنعت شکلات سازی از آنها استفاده می شود.

خاستگاه رویش درخت تئوبروما آمریکای جنوبی و مرکزی است. پس از اینکه دانه های کاکائو برداشت شدند از داخل غلاف ها تخلیه می شوند و به کارخانه های شکلات سازی ارسال می شوند. در آنجا از دانه های مذکور خمیر کاکائو و کره کاکائو استخراج می شود. از اینجا به بعد می توان از محصول استخراج شده از دانه کاکائو شکلات واقعی یاهمان شکلات ریل و یا شکلات غیر واقعی کامپاند تولید کرد.

شکلات Real چیست؟

شکلاتی که دارای خمیر کاکائو و کره کاکائو می باشد شکلات ریل یا شکلات واقعی نامیده می وشد. در این محصولات که می توانند همچون محصولات چوکوچاملی دست ساز باشند و یا در کارخانه ها ساخته شوند می توان از ترکیبات شیر، پودر قند، وانیلی و غیره استفاده کرد. مقدار خمیر کاکائو استفاده شده در شکلات میزان خلوص آن را نشان می دهد. برای مثال شکلات 70 درصد به معنای این است که هفتاد درصد شکلات را خمیر کاکائو تشکیل داده است.

شکلات غیر واقعی یا شکلات کمپاند چیست؟

در فرآیند تبدیل دانه کاکائو به خمیر کاکائو، پودری به عنوان پسماند باقی می ماند که از آن برای تولید شکلات غیر واقعی یا کمپاند و فرآورده های شکلاتی استفاده می کنند.

طبیعتا ارزش تغذیه ای و قیمت شکلات کامپاند پایین تر از شکلات ریل است چون درصد خلوص پایین تری دارد و تفاوت این دو نیز در کیفیت نهایی محصول نیز کاملا محسوس است. در چوکوچاملی تمامی محصولات دست ساز بوده و از شکلات Real یا واقعی اصل کلبوت بلژیک استفاده می شود.