آشنایی با دانه کاکائو و تبدیل آن به شکلات

وبوتو
8 آذر, 1399
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
کاکائو

آشنایی با دانه کاکائو و تبدیل آن به شکلات

شکلات یکی از پر مخاطب ترین ماده غذایی است که تمام سنین می توانند آن را مصرف کنند. این ماده غذایی خوشمزه از دانه های میوه ای به نام کاکائو به عمل می آید که در این مطلب قصد داریم ابتدا به بررسی محل رویش این گیاه و سپس به نحوه تبدیل آن به شکلات بپردازیم. با سایت شکلات دست ساز چوکوچاملی همراه باشید… .

محل رویش درخت کاکائو

گیاه کاکائو در مناطق گرمسیری و در امتداد خط استوا رویش کرده و رشد می کند. در واقع این گیاه بومی مناطق آمریکای جنوبی و جنگل های آمازون هستند اما با اقبال مردم دنیا نسبت به این ماده غذایی، این گیاه در مناطق دیگر از جمله افریقا و مناطق جنوب شرق آسیل نیز کاشته می شود. این درخت در هر نوبت باردهی، حدود 40 عدد میوه تولید می کند که پس از حدود 6 ماه آماده برداشت هستند. میوه تولید شده توسط این درخت دارای دانه هایی لوبیایی شکل است که در اصل این دانه ها، همان کاکائوها هستند. برای درست کردن شکلات، باید دانه های Cacao را از داخل میوه ها خارج کرده و سپس این دانه ها تخمیر شده و خشک شوند. حالا این دانه ها آماده ارسال به کارخانجات فرآوری شکلات از دانه های کاکائو هستند.

طرز تهیه شکلات

پس از انتقال دانه های Cacao به کارخانجات، آن ها را با یکدیگر ترکیب می کنند تا عطر و طعم آن ها با یکدیگر ترکیب شود. سپس نوبت آن می رسد که پوسته دانه ها را با استفاده از حرارت از دانه ها جدا کرد. بعد از این کار، دانه ها را با استفاده از غربال از پوسته ها جدا می کنند. در زمان برشته کردن دانه ها عطر بسیار خوشایندی از آن ها منتشر می شود که نشان دهنده نوع کیفیت محصول هستند. با استفاده از یک دستگاه آسیاب اقدام به جداسازی کره کاکائو می کنند و در ادامه نیز شکلات مایع تولید می شود. در آخر می توان با اضافه کردن موادی همچون شیر، شکر و کره کاکائو به شکلات مایع، محصولات متنوعی را درست کرد.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.