میوه و درخت کاکائو را بشناسیم

- هدی سجادی 1399/07/13
درخت کاکائو

میوه و درخت کاکائو را بشناسیم

کاکائو یکی از هدیه های لذیذ و جذابی است که طبیعت به ما هدیه می دهد. کاشت درخت کاکائو یکی از درآمدزاترین مشاغل در کشورهایی برزیل، اندونزی، ترکیه، افغانستان و ایران است. در این بخش قصد داریم با این خوراکی جذاب و درخت و میوه آن آشنا شویم. با ما در چوکوچاملی همراه باشید… .

یکی از محبوب ترین، خوش طعم ترین و از همه مهم تر پر خاصیت ترین خوراکی ها در میان مردم جهات، شکلات است. خواص فراوان و طعم دوست داشتنی آن، افراد زیادی را به فکر فرو برده تا درخت آن را بکارند و میوه کاکائو را برداشت کنند. حتما تا به حال عکس یکی از این میوه ها و درخت ها را دیده اید. در این بخش از چوکوچاملی به مشخصات این دو پرداخته شده است.

درخت کاکائو

درخت کاکائو یک درخت با برگ های همیشه سبز و مسطح و بدون بریدگی است. در این درخت، میوه کاکائو و گل های خوشه ای صورتی رنگ کوچک رشد می کنند که زیبا و جذاب بنظر می رسند. این میوه دارای یک پوشش و غلاف است که 30 الی 60 بذر در داخل آن نهفته است. درخت کاکائو حدود ده سال تا بلوغ کامل زمان لازم دارد و تا این زمان حدوداً 9 متر رشد می کند.

درخت کاکائو

گل درخت کاکائو

 

همانطور که اشاره شد این درخت همیشه سبز است و همیشه گل می دهد، اما به فصلی از سال که می رسیم تعداد این گل ها و شکوفه ها بسیار زیاد و حدودا 60000 عدد می شود که باید تا آن موقع صبر کرد. چراکه از این تعداد فراوان تنها چند شکوفه حامل میوه هایی هستند که انتظارشان را می کشیم. پس باید تا رسیدن به حداکثر گل ها و شکوفه ها صبر کرد.

یک خاصیت بسیار ارزشمند گل های این درخت، این است که هیچ بویی ندارند و هیچ حشره ای را نیز جذب خود نمی کنند و در نتیجه از خراب و خورده شدن در امان است. تنها توسط یک حشره کوچک گرده افشانی می کنند.

برای اینکه میوه ها حسابی رسیده شوند و به رنگ نارنجی برسند، کشاورزان حدود چهار تا هشت ماه صبر می کنند و پس از آن شروع به برداشت دانه های تلخ و ترش کاکائو می کنند و پس از طی فرآیند های خاص، به شکلات های جذاب و شیرین تبدیل می شوند.

میوه کاکائو

میوه کاکائو

 

اگر بخواهیم از ابعاد میوه کاکائو بگوییم، این میوه به طور کامل به همراه غلاف دور آن پانزده تا سی سانتی متر طول و هشت تا ده سانتی متر نیز عرض دارد. وقتی رنگ پوشش دور میوه، زرد و زرد متمایل به نارنجی شود، کشاورزان شروع به برداشت محصول از درخت کاکائو می کنند. این بذر ها و دانه ها همانهایی هستند که به پودر کاکائو و در نهایت شکلات تبدیل می شوند ارزشمند ترین قسمت گیاه محسوب می شوند.
جالب است بدانید میوه کاکائو به طور مستقیم از تنه درخت آن رشد می کند و این یک رویش خاص محسوب میشود، همچنین نحوه برداشت نیز بر همین اساس مستقيماً از روی تنه درخت انجام می شود.