میزان کالری و ارزش غذایی شکلات تلخ

- هدی سجادی 2020/12/07
ارزش غذایی شکلات تلخ

میزان کالری و ارزش غذایی شکلات تلخ

پس از ورود کاکائو به صنعت غذاسازی و تولید شکلات از آن، این ماده غذایی به یکی از پر مخاطب ترین مواد خوراکی تبدیل شد. شکلات از ترکیبات بسیار مفیدی تشکیل شده است که می تواند برای سلامت بدن انسان مفید باشد. در ادامه می خواهیم به میزان کالری و ارزش غذایی شکلات تلخ بپردازیم. با چوکوچاملی همراه باشید… .

ترکیبات و خواص Dark Chocolate

از ارزش غذایی شکلات تلخ می توان به سرشار بودن آن از فلانوئید اشاره کرد که این ماده یکی از آنتی اکسیدان های قوی به حساب می آید. یکی از ترکیبات موجود در فلانوئیدهای شکلات، اپی کاتچین است که باعث اکسیژن رسانی بهتر به مغز شده و همچنین در کاهش روند پیری نیز موثر است. این ماده با ایجاد افزایش تولید نیتریک اسید باعث گشادی عروق خونی بدن می شود.

شکلات تلخ یکی از منابع استرول های گیاهی، ویتامین های گروه ب، منیزیم و پتاسیم است که برای سلامتی قلب تاثیر به سزایی دارند. همچنین شکلات باعث تولید اندورفین و سروتونین در مغز شده که اثرات مثبتی در خلق و خوی فرد مصرف کننده می گذارد.

شکلات تلخ دارای انرژی بالایی است و همچنین در فرد باعث افزایش چربی سوزی و افزایش سرعت ریکاوری بدن بعد از ورزش کردن می شود. در جدول زیر ارزش غذایی 100 گرم Dark Chocolate را آورده ایم:

کالری شکلات تلخ ۵۴۶
کل چربی ۳۱ گرم
چربی اشباع ۱۹ گرم
چربی چند غیر اشباع ۱.۱ گرم
چربی تک غیر اشتباع ۱۰ گرم
چربی ترانس ۰.۱ گرم
کلسترول ۸ میلی گرم
سدیم ۲۴ میلی گرم
پتاسیم ۵۵۹ میلی گرم
کل کربوهیدرات ۶۱ گرم
فیبر غذایی ۷ گرم
قند ۴۸ گرم
پروتئین ۴.۹ گرم
کافئین ۴۳ میلی گرم
ویتامین A ۱٪
کلسیم ۵٪
ویتامین D ۰٪
ویتامین B12 ۳٪
ویتامین C ۰٪
آهن ۴۴٪
ویتامین B6 ۰٪
منیزیم ۳۶٪