قبل از خرید شکلات تلخ این مطالب را بخوانید

- هدی سجادی 2020/10/11
Dark Chocolate

قبل از خرید شکلات تلخ این مطالب را بخوانید

از مزایای شکلات تلخ بسیار گفته شده و این خوشمزه پرفایده، طرفداران زیادی دارد. در این بخش به نکاتی قابل توجه پرداخته شده است که باید قبل از خرید شکلات تلخ به آنها توجه کرد. در ادامه با چوکوچاملی همراه باشید… .

پایه های اصلی تشکیل دهنده شکلات، پودر و دانه کاکائو و کره کاکائو است که هرچه این مواد تنوع بیشتری داشته باشد و ترکیبات اضافی تر و طعم دهنده ها در تهیه آن بکار گرفته شود اصالت و کیفیت آن کاسته می شود. مواد افزودنی زیر عموما نباید به ترکیبات شکلات های با کیفیت اضافه شوند:

شکر

غالبا برای کاهش شدت تلخی شکلات مقداری به آن شکر اضافه می شود. اما مهم این است که ترکیب اصلی و اولیه آن شکر نباشد. اما اگر قبل از خرید شکلات تلخ به مواد سازنده و افزودنی ثانویه و بعدی در ترکیبات سازنده آن دقت کنید که، شکر قید شده است، نشان دهنده این است که ارزش غذایی و تلخی این شکلات بیشتر حفظ شده است.

لسیتین

ماده دیگری که عموما به ترکیبات شکلاتها اضافه می شود لسیتین می باشد. علت افزودن این ماده به ترکیبات سازنده شکلات ها جلوگیری از گلوله گلوله شدن کاکائو و کره کاکائو و همچنین منسجم ماندن طعم های افزوده شده است که البته استفاده از آن نیز ضرورتی ندارد. قبل از خرید شکلات تلخ به وجود لسیتین توجه کنید، چنانچه این ماده توسط شرکت سازنده استفاده شده است، نشاندهنده این است که توجه چندانی به شیوه اصلی تهیه شکلات نشده است.

شیر

قبل از خرید شکلات تلخ این نکته را بدانید، در ترکیب سازنده شکلات تلخ اصلی و با کیفیت هیچگاه از شیر استفاده نمی شود چرتکه بر کیفیت اصلی محصول اثر منفی خواهد گذاشت. پس قبل از خرید شکلات تلخ به وجود یا عدم وجود شیر در ترکیبات اصلی آن دقت کنید.

طعم دهنده ها

وانیل و دیگر طعم دهنده های افزودنی، خواص مختص به شکلات را کاهش می دهند. با وجود طعم دهنده ها، کار سختی هنگام خرید شکلات تلخ پیش رو خواهید داشت، چون روی بسته بندی دقیقا قید نمی شود که چه نوع طعم دهنده ای استفاده شده است و آیا طبیعی بوده یا مصنوعی. چنانچه سراغ محصولات دست ساز و ارگانیک بروید خیالتان از بابت راحت خواهد بود.

ترانس

اگر متوجه چربی ترانس هنگام خرید شکلات تلخ شدید خیلی راحت به طور جدی و کامل آن شکلات را کنار بگذارید و به هیج وجه اقدام به خریداری آن محصول نکنید. گاهی شرکت های مختلف که البته تعدادشان چندان زیاد نیست بخاطر یکدست تر شدن بهتر ترکیب شدن مواد سازنده شکلات از چربی های ترانس استفاده می کنند که برای سلامتی بسیار مضر میباشند. وجود نام روغن هیدروژنه یا نیمه هیدروژنه در ترکیبات ذکر شده روی بسته بندی، نشاندهنده وجود چربی ترانس می باشد.