کوکی چیست؟ (آشنایی با انواع کوکی ها)

- هدی سجادی 1399/07/19
کوکی

کوکی چیست؟ (آشنایی با انواع کوکی ها)

شیرینی محبوب و پرطرفدار کوکی مانند کاپ کیک ها پایه ثابت بسیاری از جشن ها و مهمانی های خاص است. آیا با این شیرینی خوشمزه آشناییت کامل دارید و انواع آن را می شناسید؟ اگر چنین نیست نگاهی به مقاله امروز ما بیندازید. لحظات شیرین خود را با چوکوچاملی همراه باشید… .

تعاریف و پیش مقدمه

خیلی ساده، اینگونه بگوییم که هر شیرینی یا کیک نرم و ترد و شیرین، کوچک و نازکی که با آرد و تخم مرغ و روغن پخته شود را می توان کوکی نامید. برخلاف تصورات عموم مردم، جالب است بدانید تاریخچه این شیرینی خوشمزه نه به ایتالیا، نه فرانسه و کشورهای خارجی دیگر مربوط نبوده و به کشور خودمان برمیگردد، در همان زمان که ایران جزو اولین تولید کنندگان شکر جهان بود.

آشنایی با انواع کوکی های دنیا

کوکی شکلات چیپسی

این نوع شیرینی خواستگاه امریکایی دارد و بار نخست توسط یک استاد تغذیه به نام Wakefield خلق شد و در آمریکا و سپس سایر کشورها طرفداران زیادی پیدا کرد.

لیدی فینگر

کوکی

لیدی فینگر که حتما اسم آن را شنیده اید و احتمالا در دسر ها و شیرینی هایتان نیز از آن استفاده کرده اید، حدود هزار و صد سال پیش در فرانسه برای بار نخست تولید شد. این یک کوکی یا بیسکوییت شبیه انگشت و بیضی شکل است که برای تیرامیسو و دیگر دسر ها بکارگرفته می شود.

کوکی کره بادام زمینی

منبع و سرمنشأ این شیرینی کانادا است و بخش مهم و اصلی ترین ماده داخلی آن کره بادام زمینی می باشد.

بیسکوتی

بیسکوتی ایتالیایی دارای رطوبت بسیار کمی می باشد و در نتیجه خیلی دیر خراب و فاسد می شود، بر همین اساس نیز این شبه کراکر شیرین را دریانوردان با خود به سفر های طولانی می بردند تا مدتها سالم و ماندگار باقی بماند. بیسکوتی در لغت به معنای دوبار پخته شده است.

فورچون کوکی یا شیرینی شانس

Fortune Cookies یک خوشمزه ی خاص است که ترد بوده و ظاهری متفاوت دارد. علت این نامگذاری نیز آن است که در زمان‌های قدیم داخل فورچون را با کاغذهای حاوی جملات امیدوار کننده و حکیمانه پر می‌کردند و هر شخص طبق شانسی که داشت یکی از این کاغذ ها نصیبش می شد. امروزه نیز می توان از این کوکی شانس در مناسبت های مختلف به عنوان سورپرایزهای عاشانه و دوستانه استفاده کرد.

ماکارون

عکس ماکارون را بارها و بارها دیده اید. این شیرینی نرم و گرد نیز یک نوع است که نرم و گرد است و یک لایه ترد خارجی دارد و با سفیده تخم مرغ درست می شود. قدیمی ترین و اولین ماکارون در سال 1792 در ایتالیا تولید شد. ماکارون در طعم های مختلف و رنگبندی های گوناگون تولید می شود اما اصیل ترین طعم آن نارگیلی می باشد. ناگفته نماند این ماکارون با ماکارون فرانسوی متفاوت است.