شکلات سفید، شکلات شیری و شکلات تلخ چه تفاوتی باهم دارند؟

- هدی سجادی 1399/06/02
شکلات تلخ

شکلات سفید، شکلات شیری و شکلات تلخ چه تفاوتی باهم دارند؟

شکلات ها جذاب ترین و شاید هوس بر انگیز ترین شیرینی باشند که در تمام فصول سال چه در نوشیدنی های داغ و چه در بستنی های شکلاتی به مصرف همگان می رسد. اما آیا می دانید  شکلات سفید، شکلات شیری و شکلات تلخ چه تفاوتی باهم دارند؟ در این بخش با انواع شکلات ها آشنا خواهید شد. با چوکوچاملی همراه بمانید.

طعم ها

شکلات ها در رنگ بندی و طعم های مختلفی توسط شرکت های مختلف تولید می شوند ولی در واقع تنها سه طعم شکلات سفید و شکلات شیری و شکلات دارک طعم ها و رنگ های اصلی هستند. ناگفته نماند شکلات ها دو نوع تلخ و شیرین دارند که شکلات شیرین شامل شکلات سفید و شکلات شیری می شود.

شکلات تلخ

شکلات تلخ یا شکلات دارک درصد زیادی کاکائو دارد و میزان شکر و افزودنی های آن از شکلات شیری و شکلات سفید کمتر است. هر چقدر که مقدار پودر کاکائو بیشتر باشد تلخی طعم شکلات بیشتر می شود.
پودر کاکائو میزان آنتی اکسیدان شکلات را نشان می دهد، اگر میخواهید از خوردن شکلات سود ببرید سوای اینکه شکلات واقعی باید انتخاب اولتان باشد شکلات تلخ نیز بخاطر داشتن میزان بیشتر پودر کاکائو آنتی اکسیدان بیشتری دارد و سالم تر است.

شکلات های شیرین

شکلات های سفید و شکلات شیری میزان کمتری پودر کاکائو دارند، طعم شیرین تری دارند و رنگشان نیز روشن تر است و میزان افزودنی هایی مانند شیر و شکر و شیرخشم و چربی بیشتری دارند.

شکلات سفید

جالب است بدانید شکلات سفید در واقع شکلات محسوب نمی شود چون هیچ درصدی از پودر کاکائو در خود ندارد. این شکلات ترکیبی از کره کاکائو، شیرخشک، چربی و شکر به علاوه لیستین جهت حفظ بافت آن است. با این اوصاف شکلات سفید به اندازه شکلات تلخ و شکلات شیری برای سلامتی فایده ندارد.

شکلات شیری

شیرینی چندان زیادی ندارد و برای ساخت آن از پودر و کره کاکائو، شیرخشک، لیستین، شیر، شکر و وانیل استفاده می شود که در شرکت های مختلف درصد های متنوعی از آنها ترکیب می شوند و به همین دلیل طعم نهایی متفاوت است. با توجه به وجود درصد کمی پودر کاکائو در ترکیبات این شکلات رنگ روشن ولی نه کاملا سفید به چشم می خورد.

نتیجه

سالم ترین و مفید ترین شکلات در وهله اول شکلات ریل است، اما سوای این قضیه شکلات تلخ به خاطر داشتن درصد زیاد پودر کاکائو نسبت به دو شکلات دیگر برای سلامتی مفید تر است، اما اگر اصلا طعم تلخ آن را دوست ندارید، بهتر است انتخاب دومتان شکلات شیری باشد چون درصد کمی گودر کاکائو دارد و از شکلات سفید سالم تر است.