مراحل تهیه و آماده سازی پودر کاکائو

وبوتو
13 مهر, 1399
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
آماده سازی پودر کاکائو

مراحل تهیه و آماده سازی پودر کاکائو

پودر کاکائو پس از طی مراحل آماده سازی از میوه کاکائو تهیه شده و در دسترس مردم قرار میگیرد. در این بخش قصد داریم به این مراحل از گل های رشد کرده روی تنه درخت کاکائو ،تا پودر حاصله از میوه آن پرداخته و با این خوراکی پرطرفدار بیشتر آشنا شویم. با چوکوچاملی همراه باشید… .

منبع شکلات های خوشمزه کجاست؟

پودر کاکائو یی که برای ساخت شکلات های واقعی و ریل  استفاده می شود، از درختی از تیره پنیرکیان به نام تئوبروما بدست می آید. درخت کاکائو تا حدود 10 متر قد می کشد و رشد آن زیر سایه دیگر درختان انجام می شود. شکوفه ها و گل ها به تعداد زیاد و با فواصل کم روی تنه درختان رشد می کنند و تعدادی از آنها میوه می دهند. میوه ای که گ یک بافت ضخیم و گوشتی داشته است و در داخل آن چنین بذر که بعدها برای تهیه پودر کاکائو از آنها استفاده می شود، کنار هم چیده شده اند. برای آماده سازی پودر کاکائو میبایست بذر های داخل این میوه طی مراحلی فشرده سازی شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مرحله به مرحله تا آماده سازی پودر کاکائو

به منظور تهیه پودر کاکائو ابتدا دانه کاکائو را تفت می دهند تا پوست آن را بتوانند جدا کنند. بذرهای خارج شده از میوه کاکائو را روی سطحی داغ میگذارند تا با کمک حرارت مغز داخلی آن جدا گردد، بعد از این مرحله دانه های با پوست را روی الک میریزند تا پوست آن از محتویات داخل جدا شود. حالا دانه خالص جهت تهیه پودر کاکائو در دست است. این دانه ها را کاملا آسیاب میکنند تا خمیری شوند.

در گام بعدی آماده سازی پودر کاکائو نوبت به جداسازی روغن از خمیر می رسد. با کمک دستگاه هایی مخصوص چربی داخل کاکائو را استخراج میکنند، این یک چربی گیاهی است که اصطلاحا به آن کره کاکائو گفته می شود و آنچه باقی می ماند را کیک کاکائو می نامند. کره کاکائو با بوی شکلاتی که دارد غیر از مفید بودن برای سلامت بدن، در ساخت لوازم آرایشی و در حیطه پزشکی نیز کاربرد دارد و استفاده می شود.

پودر کاکائو

ادامه مراحل تهیه پودر کاکائو

هنوز مراحل آماده سازی پودر کاکائو به پایان نرسیده است. برای آنکه خاصیت اسیدی این ماده خوش طعم را از بین ببرند و عطر و رنگ آن را بهبود بخشند، با روش قلیایی کردن میزان اسیدیته را خنثی میکنند. محصول این فرآیند را پودر کاکائوی آلکالایز می گويند که عطر و رنگ آن به مقدار قلیایی شدنش مرتبط است.

وقتی چربی ها جدا شوند، کیک کاکائو حاصل می آید، این کیک کاکائویی از بین غلتک ها عبور داده می شود و ریز می شود. با عبور از آسیاب های چکشی نیز کاملا پودری خواهد شد. در نهایت این پودر را وارد لوله های خنک کننده میکنند و با جریان هوا آنرا عبور می دهند. پس از جدا شدن هوا پودر کاکائو را استخراج و به روش استاندارد که هیچ رطوبتی داخل نشود و اصطلاحا گلوله گلوله نشود، بسته بندی می کنند.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.