سیروپ چیست و چه کاربردی دارد؟

وبوتو
19 خرداد, 1400
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
سیروپ

سیروپ چیست و چه کاربردی دارد؟

سیروپ یک مایع غلیظ و چسبناک است که با جوشاندن شکر و آب، به منظور استفاده در شیرینی پزی ها کاربرد دارد. در این بخش با انواع سیروپ ها آشنا خواهید شد. با چوکوچاملی همراه باشید…  .

مسلما برای فیلینگ های داخل شکلات و شیرینی ها و یا پوشش دهنده های روی پنکیک ها نمی توان مستقیما از شکر استفاده کرد چون دانه های شکر بافت شیرینی را به هم می زنند و همچنین مانند سیروپ به راحتی  داخل دیگر مایعات و گاناش ها و پرالین  ها حل نمی شوند. شما می توانید با افزودن طعم های مختلف تنوع را در تهیه سیروپ‌ها افزایش دهید.

سیروپ‌ها چند نوع هستند؟

1. معمولی و ساده

این نوع شامل شکر و آب می شود که میزان زیادی شکر را داخل آب حل می کنند. معمولا میزان شکر یک پیمانه و میزان آب نیز یک پیمانه است یا شکر دو پیمانه و آب یک پیمانه. در این روش اجازه می دهیم آب بجوشد و مایع غلیظی بدست آید که می تواند به عنوان نگهدارنده و یا سس میوه ها استفاده شود. سیروپ ساده همان شهدی است که از قدیم است

2. طعم دار

طبق همان روش قبلی به صورت معمولی شهد یا سیروپمان را تهیه می کنیم یا با این تفاوت که از برخی طعم دهنده ها به صورت ترکیبی یا یک طعم دهنده خاص استفاده می کنیم. برای مثال مقدار معینی از طعم دهنده ی دارچین و پرتقال یک سیروپ طعم دار را تشکیل می دهد. سیروپهای طعم دار شکلاتی ،کاراملی، تمشکی و پرتقالی از جمله سیروپهای طعم دار هستند که در تهیه بستنی، پنکیک و حتی نوشیدنی ها کاربرد دارد.

معروف ترین سیروپها

ذرت

شربت غذایی تشکیل شده از نشاسته ذرت و مقدار زیادی قند ساده ی مالتوز را سیروپ ذرت گویند که در تهیه برخی غذاها به منظور بیشتر کردن حجم و خوش طعم کردن غذا و جلوگیری از شکرک زدن غذا استفاده می شود.

افرا

شربتی که از میوه درخت افرا تهیه می شود نیز یکی تز پرکاربردترین خوشمزه های دنیای طعم دهنده هاست. همانطور که می دانید در هوای سرد درخت افرا نشاسته را در ساقه و ریشه خود ذخیره و نگهداری می کند و وقتی هوا رو به گرمی می رود در فصل بهار نشاسته ها به شکر تبدیل می شوند و داخل شیره مجتمع می شوند. وقتی این شیره گرما ببیند آب آن تبخیر می شود و سیروپ افرا که یک شربت غلیظ است تشکیل می شود.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.